Ana Sayfa Kadın ÖzelKadın Sağlığı Adet Döneminde ( Regl Döneminde ) Cinsel ilişkiye girebilir miyiz?

Adet Döneminde ( Regl Döneminde ) Cinsel ilişkiye girebilir miyiz?

tarafından pramid

Kadınlar için özel olan bu konuda açık ve net bir şekilde konunun izahı için iki farklı boyutlu açıklama da bulunacağız.

Kadınların özel günü olan adet günün de kadınların cinsel ilişkiyi daha fazla istedikleri gerçeği söz konusudur. Hatta adet günümde kocamı daha fazla istiyorum, Onunla ilişkiye girebilir miyim? sorunuzun cevabını sizlere hem bilimsel veriler hemde dini konularla açıklayacağız.

Regl yani adet günleriniz de eşleriniz sizler için haram kılınmıştır. Bilimsel olarak ta doğru bir deneyim olmayacaktır. Bilimsel açıklamasında kadınlar adet döneminde vajinal enfeksiyonlara açık olduğunuzu bilmenizi isterim.

Vajinal enfeksiyonlarda kadının çok zorlandığı ve ciddi bir tedavi görmesi gerektiği anlamını taşımaktadır. En doğru karar ise adet döneminizin bitmesini beklemeniz olacaktır. Dini açıklamalar da ise eşlerinizin sizlere haram kılındığı bir kaç özel durumdan biridir. Adet dönemi kadınların bütün hastalıklara açık olduğu bir durumda kadınların sağlığının düşünülmüş olmasından dolayı böyle bir yasak getirilmiştir.

Adet günün de gerçekleşecek cinsel ilişki kesinlikle doğru bir karar değildir. Bu nedenle biraz dişinizi sıkıp hemen bitimin de yapmanız daha uygun olacaktır.

Adette cinsel İlişki

Regl döneminde, kanda östrojen seviyesinde düşüş olur. Vajinada doğal olarak mevcut olan faydalı bakteri popülasyonu ve bu duruma bağlı olarak laktik asit üretimi azalır. Adet kanının mevcudiyeti kanın pH’sı nötrale yakın olması sebebiyle yaşandığı için, vajinal asiditeyi daha da bozar. Koruyucu asiditenin azalması, döl yolunun enfeksiyonlara karşı direncini olumsuz şekilde etkilemektedir. Kanın, birçok zararlı mikroorganizma için uygun bir kültür ortamı oluşturması, enfeksiyon riskini daha da fazlalaştırır. Bunun dışında adet kanının vücut dışına çıkabilmesi için rahim ağzı genişler. Bu sebeple de enfeksiyonlar üst üreme organlarına yayılabilir.

Tüm bunların neticesinde, adet döneminde kadın üreme sistemi, enfeksiyonlara karşı belli ölçüde korunmasızdır.

You may also like

1 Yorum

Kadınlarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Ve Tedavisi 26 Ağustos 2020 - 19:53

[…] Adet Döneminde ( Regl Döneminde )… […]

Yanıtla

Yorum Yap