Diyet

Aralıklı Oruç diyeti ile Diyabet Remisyonu

Endokrin Cemiyeti’nin klinik dergisi olan Journal of Clinical’da yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, aralıklı oruç diyeti müdahalesinden sonra, hastalar diyabet ilacını bıraktıktan en az bir yıl sonra HbA1c (ortalama kan şekeri) seviyesinin %6,5’in altında olması olarak tanımlanan tam diyabet remisyonuna ulaştılar.

Aralıklı Oruç Diyeti ve Etkileri

Aralıklı Oruç Diyeti ve Etkileri

Aralıklı oruç diyetleri son yıllarda etkili bir kilo verme yöntemi olarak popüler hale geldi. İnsanlar, bu diyetle belirli bir zaman diliminde yemek yemeyi tercih ediyorlar. Bu yöntem, vücudun yağ yakmasına yardımcı olabilir ve diyabet ile kalp hastalığı risklerini azaltabilir.

Çalışmanın Bulguları ve Değerlendirmeleri

Çin’in Changsha kentindeki Hunan Tarım Üniversitesi’nden Ph.D. Dongbo Liu liderliğindeki araştırmacılar, diyabetli 36 kişi üzerinde 3 aylık bir aralıklı oruç diyet müdahalesi gerçekleştirdi. Katılımcıların yaklaşık %90’ı aralıklı oruçtan sonra diyabet ilaçlarını azalttı ve yüzde elli beşi diyabet remisyonu yaşayarak ilaçlarını bıraktı.

Diyabet Remisyonu ve Etkileyici Sonuçlar

Çalışma, diyabet remisyonunun sadece kısa süreli diyabet vakalarında değil, uzun süreli diyabet vakalarında da başarılı olabileceğini gösteriyor. Araştırmacılar, aralıklı oruç uygulamasının diyabet maliyetlerini %77 oranında azalttığını belirtiyorlar.

Bu çalışmanın diğer yazarları arasında Xiao Yang, Jiali Zhou, Huige Shao, Bi Huang, Xincong Kang, Ruiyu Wu, Fangzhou Bian ve Minghai Hu bulunmaktadır. Çalışma, Çin Ulusal Doğa Bilimleri Vakfı’ndan fon aldı.

Avatar

iremsude

About Author

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Diyet

Sağlıklı Beslenme ve Şekerin Etkileri

Sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmek şeker tüketimindeki olumsuz etkileri azaltabilir. Şekerin vücuda etkileri hakkında bilgi sahibi olun ve sağlıklı yaşam için
Diyet

Ramazan Ayında Sağlıklı Beslenme ve Diyet

Ramazan ayında sağlıklı beslenme ve diyet hakkında bilmeniz gereken her şey burada! Oruç tutarken dengeli ve sağlıklı beslenme ipuçları ile