Ana Sayfa Kadın ÖzelAile hayatı Çocuğunuz Narsist ( Kişilik Bozukluğu ) ise ne yapmalısınız

Çocuğunuz Narsist ( Kişilik Bozukluğu ) ise ne yapmalısınız

tarafından pramid

Öncelikle kişilik bozukluğu olarak çevrilen v Bilimsel adıyla da Narsist olarak ifade edilmektedir. Çocuklar arasında sıklıkla erkek çocuklarda görülen bu durum ebeveyler açısından büyük zahmetler ve sorunlar oluşturmaktadır.

Çocuğunuzun kişilik bozukluğu ( narsist ) hastalığı var ise ne yapabilirsiniz?

Burada öncelikle tedavi süreciyle birlikte doktorlarınız dan alacağınız tavsiyelerin önemi çok büyüktür.Burada bulacağınız tavsiye veya fikirler tamamen genel kapsamlı olduğundan öneri olarak okunabilir. Narsist olan bir çocukla ilgili olarak ilk bilmeniz gereken empati yapmayı öğretmek olacaktır. Emptanin önemi çok büyüktür. Kişilik bozukluğu yaşayan çocuklarda empati kavramı neredeyse hiç yoktur. Bu nedenle ilk maddemiz kesinlikle Empati kurmayı öğretmek olacaktır.

Daha sonra ki aşamalarda çocuğunuzun bazı isteklerine dur demeyi bilecek ve çocuğunda bunları bilmesi gerekecektir. Bu süreç zorlu ve sabır isteyen bir süreç olduğundan Ebeveynlere sabır diliyoruz. Kişilik bozuklukları farklılık gösterse de genel anlamda aynı sorunlar baş göstermektedir. Aşağıda sizler için seçtiğimiz bir kaç madde ile yapmanız gerekenleri izah etmeye çalıştık. Sizlerinde fikirleri bizler için önemlidir.

– Çocuğunuza empati yapmayı öğretin ( En önemli madde ).

– Kaba ya da baskın karakter özelliklerini ön planda tutmak yerine dürüstlük ve kibarlık gibi karakter özelliklerine önem verdiğinizi göstermelisiniz.

– Çocuğunuzun özel muamele bekleyen davranışlarını değiştirmeye çalışın ve ona prensmiş, prensesmiş gibi özel muamelede bulunmayı bırakın.

– Açgözlülük ve hırslı olmayı onaylamadığınızı gösterin, bunu anlayabilmesini sağlayan sözler söyleyin. (mesela, “bencilce davranıyorsun ve bu yaptığın doğru değil” deyin.)

– Israrlı bir biçimde çocuklarınıza hep diğer insanların da hakkını, hukukunu ön plana koymasını öğretmeye gayret edin ve onlara her zaman eylemlerin sözlerden daha güçlü olduğunu hatırlatın. (narsist kişiler yaptıkları bir şeyi genelde başkalarına faydası olması için yaptıklarını söylerler ama aslında onu kendi çıkarları için yaparlar)

– Sağlıklı bir özgüven gelişimini destekleyin. (düşük özgüven de kişinin kendisini üstün görmesine ve kendi egosunu desteklemek için başka insanları kullanmasına sebep olabilir.)

– Çocuğunuzun kendi problemleri ve başarısızlıkları yüzünden başka insanları haksız yere suçlamasına izin vermeyin.

– Ayrıca çocuğunuzda narsistik kişilik bozukluğu gelişimine sebebiyet verecek ebeveynlik tavırlarından kaçının. (mesela çocuğunuzu ihmal etme, ona çok aşırı müsamahalı davranma, bazı ayrıcalıklar tanıyarak ve bir şeyler alarak kendini haklı gören tavırları besleme ya da çocuk eğitiminde hep mükemmeliyetçiliği, kazanmayı ve sertliği vurgulayan aşırı kontrolcü ve otoriter metotlar kullanma.)

– Çocuğunuzun davranışlarında bu özelliklerin çoğunu gördüğünüzde, bir uzmandan profesyonel yardım almaktan çekinmeyin, bilgi ya da yardım arayışında olmak bir güçlülük göstergesidir, zayıflık değil.

You may also like

Yorum Yap