Ana Sayfa Kadın Soruyor Çocuklarda tuvaleti eğitimi nasıl olmalıdır ve ne zaman verilmelidir?

Çocuklarda tuvaleti eğitimi nasıl olmalıdır ve ne zaman verilmelidir?

tarafından pramid

Çocuklarınız için belli bir yaşa geldikten sonra tuvalet eğitimi verilmesi çok önemlidir. Bu önemi vermek isterken, soğutmak yada yanlış bir şeyler yapmak istemiyorsanız öncelikle sabırlı olmalısınız.
0-2 yaş gurubunda ki çocukların bu eğitime hangi yaşa geldiğinde verilmesi gerektiği gibi bir sorunu nasıl aşacağınızı sizlere maddeler halinde yazmaya çalışacağız. Çocuklara tuvaleti eğitimiv erirken soracağınız sorular:

Çocuklarda tuvalet korkusu
Çocuklara tuvalet temizliğini anlatmak
Çocuklara tuvalete gitmeyi nasıl öğretebiliriz gibi sorularınız olacaktır. Bu sorularınızın hepsini makalemiz de bulacaksınız.

Tuvalet eğitiminde Sabırlı Olmalısınız! Çocuğun tuvalet eğitimi konusundaki en önemli aşama; annenin sabırsız davranıp aceleci olması çok yanlış bir tutum olacaktır. Bu durumda anne, son derece sabırlı olunmalı ve çocuğa verilen tuvalet eğitimindeki ilk süreçte mutlaka başarısızlığın olacağını kabullenmek gerekir. Deneme yanılma yöntemleri çocuğunuzun tuvalet alışkanlığını zamanla kazanmasına yardımcı olacaktır. Dolayısıyla çocuğa tuvalet eğitimi öncesinde annenin de bu dönem için hazır olması çok önemlidir.

Kesinlikle çocuğunuzu Korkutmayın! Tuvalet alışkınlığı sırasında çocuğunuzu korkutmak, aşağılamak, azarlamak yapılabilecek en yanlış eğitimler arasında yer alır. Bunun yerine tuvalet eğitimi sırasında pozitif bir tutum, çocuğun psikolojisi üzerinde olumlu sonuçlar sağlayacaktır. Çocuğunuz altına kaçırdığı zaman onu azarlamak yerine bir dahaki tuvalet ihtiyacı için pozitif olarak yönlendirebilirsiniz. Örneğin; tuvaletinin geldiğini söylediği anda mutlu olduğunuzu ona hissettirmeli ve sevmelisiniz. Tuvaletini altına yapmadığı için mutlu olduğunuzu bunu kendisine anlayacağı bir dille anlatmanız çok etkilidir. Bunun yanı sıra ufak hediyelerle çocuğunuzun olumlu yaklaşımını ödüllendirmelisiniz.

İlgisini Çekmeye Çalışın! Her çocuk büyüklerini örnek alır. Bu yüzden siz de tuvalete gittiğiniz zaman evdeki baba veya farklı bir ebeveynin sizi sevmesini ve alkışlamasını sağlayın.

Sık Sık Tuvalete Götürün! Tuvalet eğitimi boyunca çocuğunuzun altına yapmasına izin vermeyecek şekilde sık sık tuvalete götürün. Bu sıklık 40 dakikada bir yeterli olacaktır. Bu hususta en dikkat edeceğiniz şey; çocuğunuzu tuvalete götürdüğünüzdeki her sefer için tuvaletini yapması için zorlamayın. Yaklaşık 2 dakika kadar beklemeniz yeterli olacaktır.
Ebeveynin çocuğa tuvalet eğitimi sırasında sabırlı olup, empati kurması tuvalet eğitimi süresince yapılması gerekilen en önemli aşama olduğu unutulmamalıdır.

You may also like

Yorum Yap