Ana Sayfa Kadın ÖzelKadın Sağlığı Çocuklarınıza sebzeleri sevdirmenin 7 yolu

Çocuklarınıza sebzeleri sevdirmenin 7 yolu

tarafından pramid

Çocukların genelinde var olan bir problem ki en büyük problemlerden biri sebze yemekten nefret ediyor olmalarıdır. Şimdi sizlere bunun böyle girmeyeceğini ve sebze yemeyi sevmeyen çocuklarınıza sebzeyi yedirmenin en pratik ve kolay 7 yolunu göstereceğiz. Çocuklar için sebze tüketmenin ne kadar faydalı olduğunu sanırım aktarmamıza gerek yok. Çocuklarımızın sağlıklı bir hayat yaşayabilmeleri için öncelikle sağlıklı beslenmeyi öğrenmeleri ve bu beslenmenin de sebzelerden geçtiğini anlayıp anlatabilmek lazım.

Çocuklara sebze yemeyi sevdirme konusunda yine iş her zaman ki gibi anne ve babaya düşüyor bizlerde farklı alternatifler sunarak yardım etmeye çalışacağız. Öncelikle bilmeniz gereken en önemli nokta kesinlikle ısrarcı olma tavırlarınızı unutun. Tabağını bitirme dayatmasını bir kenara bırakın. Sebzeden uzak tutacak bütün tavır ve tutumlarınız dan vazgeçtikten sonra şimdi sizlere 7 önerimizi sunuyoruz.

Öneri : Çok büyütmeyin

Ebeveynlerin genellikle yaptığı hata çocuklarının sebze yeme olayını büyütmektir. Çocuğunuza tabakta tek bir brokoli kalmayana kadar sofradan kalkamayacağını söylemek büyük bir hata. Bunu söylemek sebzelerden daha da uzak durmasına sebep olabilir. Denemeye teşvik etmek önemli!
Öneri :  Küçük yaşta alıştırın

Bebeğinizi sebze yiyebileceği yaşa geldiği andan itibaren alıştırırsanız, çocukluk çağında da zorlanmaz. Çocuklar sebzeleri sevmeyi erken yaşta öğrenir. Eğer öğrenmezlerse kafaları karışık bir şekilde onlara bakarlar. Sebze yemeklerini sıkça yapmaya özen göstermek çocukların sebzeye alışması için şarttır!

Biraz numara yapabilirsiniz

Eğer çocuğunuz muzlu içecekleri seviyorsa içine biraz da karalahana ekleyin. Ispanak da meyve sularının içinde hiç anlaşılmayan bir sebze.

İpucu: Elma suyuna havuç karıştırın.
Öneri : Akşam yemeklerini planlayın
Ebeveyn olarak göreviniz çocuklarınıza yemek yapmak için hazırlıklı olmaktır. Sadece çocuğunuz daha çok seviyor diye akşam yemeği fikrini değiştirmeyin. Ayrıca dışarıdan sebze dünyasının yeniliklerini içerek siparişler vermek de daha kolay alışmasını sağlayabilir.

Bandırmayı deneyin

Birçok çocuğun havuçtan nefret ettiği söylenir. Fakat iştah açıcı bir şeye bandırdığınız zaman nefis bir atıştırmalığa dönüşür. Humus, salata sosu ya da ıspanak püresi gibi soslara banabilirsiniz.

Çocukları mutfağa çağırın

Çocuklar yemek hazırlama sürecine dahil olmaktan hoşlanırlar. Eğer bir yemeğin başından sonuna parçası olurlarsa daha çok yemek isterler. Sadece tabaklara servis bile yapsalar yemeye daha istekli olacaklardır.

Sebzeleri en sevdikleri yemeklere ekleyin

Eğer pizza seviyorlarsa, pizza üstüne yemek istemedikleri sebzeleri yerleştirin. Mantarı pizzada ne kadar sevdiğinizi söylemeniz, onların da yeşil biberi denemelerini sağlayabilir, kim bilir!

Pizza yaparken farklı kaselerde farklı sebzeler hazırlayın ve ne kadar yaratıcı olduklarını izleyin.

You may also like

Yorum Yap