Dana ve Kuzu ciğeri pişirmenin püf noktaları

Kuzu ciğeri ve dana ciğeri pişirmenin püf noktaları. Ağızdan dağılan ciğer pişirmek için vazgeçilmez değerimiz olan kuyruk yağını mutfağınızın bir köşesine koyun. ve ciğeri kavururken mutlaka yardımcınız olacaktır.

Paylaş

Ciğer pişirmek gerçekten marifet isteyen bir yemek türüdür. Özellikle ciğeri pişirirken ağızdan dağılması ve lezzetli olması herkesin başaracağı bir şey değil. Şimdi sizlere ciğer pişirmenin püf noktalarını aktarırken ciğerin lezzetli olması için neler yapmanız gerektiğini sizlere detaylı bir şekilde aktaralım.
Ciğer pişirme konusunda öncelikle dana ciğeri veya kuzu ciğeri tercihlerinize göre pişirme yöntemleri de değişmektedir. Örnek olarak Kuzu ciğerini suda bekletmeyin, dana ciğeri için sinirlerini mutlaka alın gibi önemli hususlar başa gelmektedir.

Öncelikle ciğerimizin günlük veya en fazla 2 günlük olmasına dikkat edin. Bu husu lezzeti için çok önemlidir. Dana ciğerini süt ile 2 ila 4 saat arasında dinlendirin. Ciğerin ağızda dağılmasına sebep olacaktır.

Ciğer yıkarken dikkat edin çok fazla yıkayıp lezzetinden kendinizi mahrum etmeyin. Ciğer konusunda unla yapma herkesçe bilinir. Unla karıştırmadan önce biraz kişniş karıştırarak farklı bir tad katabilirsiniz. tabi bir diğer etkisi ciğerin kokusunu kırar

Ciğer için en önemli noktaya geldik ciğeri pişirirken kuyruk yapı olmazsa olmazımızdır. Kuyruk yağı ciğer için lezzetin anahtarıdır.

Bu detayları dikkate alarak mutfağın yolunu tutun ve ilk denemeniz de bakalım işe yarayacak mı?

Olumlu olumsuz yorumlarınızı bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir