Ana Sayfa Kadın ÖzelDiyet Listesi Et dışında bol proteinli yiyecekler

Et dışında bol proteinli yiyecekler

tarafından pramid

Vücudun ihtiyaç duyduğu protein oranını karşılamak için sıklıkla et tüketme yerine alternatif yiyeceklere yönelerek de karşılayabilirsiniz. Protein ihtiyacı için devamlı et tüketimi sağlık açısında damar sıkıntıları çıkacağından sürekli ete abanmak yerine alternatifleri de değerlendirmenizi tavsiye ediyoruz. Öncelikle vücudun proteine olan ihtiyacı sağlıklı bir hayat yaşamak isteyen her bireyin dikkat etmesi gereken ve günlük olması gereken protein ihtiyacına dikkat etmesi gerekmektedir. Proteinlerle ilgili olarak sizlere makalemiz de gerekli olan bilgileri aktarırken kuru yemişlerin protein ihtiyacı için alternatif kaynaklar olacağını da izah etmeye çalışacağız.

Özellikle diyette olan hanımların dikkatine protein beslenmesi ile de zayıflayabileceğinizi unutmayın oldukça bilimsel ve sağlıklı bir diyet programı edinerek proteinle fit bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Vücudumuzun en küçük yapı taşı olan hücrelerin ve yaşamımızı gerçekleştirmemizi sağlayan enzimlerin yapısı genel olarak proteinlerden meydana gelmektedir. Dolayısıyla hayatımızın geri kalanını sağlıklı bir şekilde geçirmek istiyorsak yeterli miktarda protein almamız gerekir.

Hücrelerimizin büyük bir bölümü proteinlerden meydana gelir ve proteinler bu hücrelerin sürekli değişerek yenilenmesini sağlar. Vücudumuz da protein depolanmadığı için de sürekli olarak protein ağırlıklı beslenmemiz gerekir.

Ette bol miktarda protein bulunur ancak sık miktarda et tüketildiğinde kalp damar hastalıkları gibi rahatsızlıklar kapınızı çalabilir. Bu yüzden vücut için gerekli olan proteini doğru yollarla almakta fayda var.

İşte sizler için araştırdığımız, içerisinde bol miktarda protein barındıran bitkisel besinler…
Kuruyemişler:

Özellikle fındık, badem ve ceviz içerisinde bol miktarda omega 3 barındırdığından balık yerine geçer. Günde bir avuç fındık, badem veya ceviz tüketmek günlük protein ihtiyacını büyük oranda tamamlayacaktır.
Yağsız ev yapımı yoğurt:

Yoğurt, folik asit kalsiyum ve fosfor bakımından son derece zengin bir besin kaynağıdır. Özellikle yemeklerden bir saat önce veya yemeklerden bir saat sonra alınması günlük protein hityacının bir miktarını karşılayacaktır.
Soya eti:

Soya eti denmesi sizi yanıltmasın. Bu besin kaynağı bitkilerden yapılmıştır. Kolesterol ,doymuş yağlar barındırmayan yapısı, yüksek seviyede kaliteli protein içeriği ile çok yönlü olarak faydalı olan bir besindir.

You may also like

Yorum Yap