Ana Sayfa Kadın ÖzelKadın Sağlığı GAPS Diyeti ( Bağırsak ve Psikoloji Sendromu ) Nedir?

GAPS Diyeti ( Bağırsak ve Psikoloji Sendromu ) Nedir?

tarafından pramid

GAPS Diyeti ile birlikte sağlıklı bir bedene sahip olabilirsiniz. Şimdi sizlere GAPS diyeti ile birlikte nelere dikkat edeceğiz ve diyet bizlere ne gibi kazanımlar sağlayacak birlikte bunları öğreneceğiz. Bağırsaklarında sıkıntı yaşayan kimselerin özellikle bu konuya katılmaları ve tam okumalarını istiyoruz. Psikolojik ve psikiyatrik alanda yaşanan sıkıntıların sağlık açısından etkilerini herkes biliyordur. Bizlerde bu diyet aracılığı ile doğru beslenme öğretilmiş olacak.
Protein destekli beslenme tablosu ile birlikte öğünlerinde sebze ve bitkisel doğal mucizelere de sıkça baş vuran bir diyet tipidir. Bağırsakların psikolojik bağlantılarını temel alan bir diyet uygulamasıdır.

Hasarı bağırsak dokularının zamanla ve doğru beslenme desteği ile kısa süreli iyileşmelerin görüldüğü fark edilir. Diyetin uygulanma şekli sıkıntı yaşata bilir, Örnek bir öğün tarifide verilmiştir lütfen kontrol ediniz.

Öncelikle örnek menümüzü inceleyin ve sonrasında konuya hakim bir şekilde okuyunuz:
( Bağırsak ve Psikoloji Sendromu ) Örnek menü
Dyt. Emre Uzun, psikolojik ve fizyolojik sorunlar sona erdiği zaman tam geçiş diyetine geçilebildiğini vurgulayarak örnek bir GAPS diyeti menüsü de veriyor. Güne, içerisine limon sıkılmış su veya taze sıkılmış havuç suyu ile başlanabilir. Herhangi bir meyvenin veya sebzenin suyu tüketilebilirse de tedavi edici özelliği yüksek olan havuç, pancar, kereviz, lahana gibi sebzeler özellikle önerilir.

Kahvaltı: Tercihe göre pişirilmiş yumurta (omlet tercih edilecekse sızma zeytinyağı ile yapılmalı), söğüş sebze (domates, salatalık, soğan), limonlu zencefil çayı ve kabuklu yemiş unuyla yapılmış ekmek.

Ara öğün: 1 su bardağı kefir.

Öğle yemeği: Kıymalı ıspanak, 1 kase yoğurt

Ara öğün: 1 su bardağı sebze suyu.

Akşam yemeği: Izgara et, haşlanmış brokoli, avokado (sızma zeytinyağı, taze sıkılmış limon suyu), 1 su bardağı kemik suyu.

Ara öğün: 1 su bardağı laktozsuz süt

Adını ‘Gut And Psychology Syndrome’ kelimelerinin baş harflerinden alan GAPS ( Bağırsak ve Psikoloji Sendromu ) diyetinin Türkçe karşılığı ise ‘( Bağırsak ve Psikoloji Sendromu )’. Hasarlı bağırsak dokusundan sızan toksinler ile ağır metallerin hayati organların yanı sıra beyne de yaptığı olumsuz etkiler GAPS’a yol açıyor.

GAPS diyetinin bağırsak astarının iyileşmesinin, sağlıklı yaşam sürmenin temelini oluşturduğu ilkesinden yola çıktığını vurgulayan Dyt. Uzun, “Bu diyetle sızıntılı bağırsak duvarı iyileşiyor, böylece de sızıntı kesiliyor. Sızıntının kesilmesiyle beynin yanı sıra vücuttaki tüm doku ve organlar maruz kaldıkları toksik etkiden kurtuluyor, bu sayede de psikolojik ve fizyolojik semptomlar ortadan kalkıyor” diyor.

havuç


GAPS ( Bağırsak ve Psikoloji Sendromu ) diyetinin püf noktaları

Oldukça zorlayıcı görünen kural ve yöntemlere sahip olsa da yarattığı olumlu sonuçlar dolayısıyla GAPS ( Bağırsak ve Psikoloji Sendromu ) diyeti bu hastalıkların tedavisi için büyük önem taşıyor. Diyetisyen Emre Uzun, GAPS ( Bağırsak ve Psikoloji Sendromu ) diyetinin beş püf noktası bulunduğuna dikkat çekiyor:

– Et suyu hazırlanırken, düdüklü tencerelerin besini yıkıma uğrattığı dikkate alınarak düşük ısıda, yavaş yavaş pişirme yöntemi tercih edilmelidir.
– Karbonhidratların kesilmesiyle meydana gelen enerji açığı yüzünden oluşan halsizliklerin gidermek için, havuç ve soğandan zengin sebze çorbalarının tüketilmesi yararlı olur.
– Doğal ve yeterince fermente olmuş peynir yenmelidir.
– Taze gıda satın alınmalı ve evde hazırlanmalıdır.
– Şeker bağımlısı çocukların şekere ihtiyacını azaltmak için evde yapılan fermente ürünleri tercih etmeleri özendirilmelidir.

GAPS ( Bağırsak ve Psikoloji Sendromu ) diyetinin olmazsa olmazları

Dyt. Uzun, GAPS ( Bağırsak ve Psikoloji Sendromu ) diyetinde içilen suyun bile önemli olduğuna, klor içerdiği için musluk suyu değil filtrelenmiş su kullanılması gerektiğine dikkat çekiyor. Yüksek miktarda un, şeker, glüten, renklendirici ve koruyucu içerdikleri için hazır ve işlenmiş gıdalardan uzak durulmasını da tavsiye ediyor.

Diyetisyen Emre Uzun Giriş Diyeti, Tam Diyet ve Tam Diyetten Çıkış olmak üzere üç bölümden oluşan GAPS ( Bağırsak ve Psikoloji Sendromu ) diyeti sırasında kullanılabilecek besin gruplarını ve dikkat edilmesi gereken noktaları ise şöyle sıralıyor.

Kırmızı ve beyaz et: GAPS ( Bağırsak ve Psikoloji Sendromu ) diyetinde aminoasitlerin, besleyici yağların, vitamin ve minerallerin günlük alımı önemlidir. Bu yüzden diyette et ve balık gibi kaliteli protein kaynakları yer almalıdır. Ayrıca kuzu, dana-sığır, kümes hayvanı etlerinin yağları, bağışıklık sistemini güçlendirici, sinir sistemini koruyucu etkiye sahiptir. Bunları pişirirken sıvı yağlar ve tereyağı kullanılabilir. Soğuk sızma zeytinyağını ise çiğ olarak tüketmekte fayda vardır.

baklagiller

Tahıllar-baklagiller: Kuru fasulye, lima fasulyesi, mercimek ve bezelye haricindeki tüm baklagiller, GAPS hastaları için aşırı nişastalıdır ve uzak durulması gerekir. Keza soya fasulyesi, maş fasulyesi, nohut, fasulye filizi, bakla gibi nişastalı bakliyatın bu diyette yeri yoktur. Kuru fasulye, mercimek ve bezelyeyi 12 saat suda bekletmeli, bekletme suyundan iyice arındırdıktan pişirmelidir; ishal durumunda bu besinler tüketilmemelidir. Glüten içerikli tahıllar ve tahıl ürünleri kullanılmamalıdır.

Süt ve süt ürünleri: Süt ve süt ürünleri kullanımına başlamadan önce mutlaka duyarlılık testi yapılmalıdır. GAPS diyeti uygulayan hastaların yapıları alerjiye açık hale geldiğinden yalnızca fermente edilmiş süt ürünleri kullanılabilir. Bağırsak sendromu söz konusu olduğu için laktozsuz süt tüketilmesi gerekir; yoğurt, ekşi krema ve doğal peynir gibi fermente süt ürünleri laktoz içermez. Öte yandan yoğurt ile kefirin evde yapılması, en az 24 saat fermente edilmesi ve dikkatli bir şekilde, adım adım tüketilmesi gerekir. Doğal ve yeterince fermente olma koşuluyla bütün peynirler GAPS diyetine uygundur. Peynir altı suyu daha az süt ürünü proteini içerir, genellikle iyi tolere edilir ve bağırsakta iyileşme sürecini başlatır.

Yumurta: Vitamin, mineral, temel aminoasit ve yağ asidi gibi GAPS ( Bağırsak ve Psikoloji Sendromu ) hastalarının eksikliğini çektiği çok sayıda besin öğesini yumurta sağlar. Ayrıca iyi bir magnezyum ve çinko kaynağıdır, sinir sistemi için gerekli B12 vitamini bakımından da zengindir.

Meyve-sebzeler: Enginar, brokoli, kabak, patlıcan, ıspanak, karnabahar, lahana gibi nişastasız sebzelerin tüketimi uygundur. Dolayısıyla patates, yer elması, yabani havuç gibi nişastalı sebzelerin bu diyette yeri yoktur. Taze hazırlanmış meyve-sebze suları tüketilebilir. Bu arada diyet sırasında ishal meydana gelebileceğinden, ishal geçene kadar sebzeler kabuksuz, çekirdeksiz şekilde ve iyice haşlanarak tüketilmelidir. İshal sırasında meyve tüketimi uygun değildir. İshal hafiflemeye başladıkça meyveler haşlanarak, tamamen geçince de normal olarak tüketilebilir.

Kuru yemişler: Fındık, ceviz, badem, ay çekirdeği, kabak çekirdeği, kaju gibi yağlı tohumlar, kavrulmamış-tuzlanmamış olarak uygun porsiyonda tüketilebilir.

Tatlılar: Şeker, bağışıklık sistemini olumsuz etkilediği için bu diyette yer alamaz. Doğal ve olabildiğince az işlem görmüş bal tercih edilebilir.

kefir

You may also like

Yorum Yap