Ana Sayfa Kadın Haber Güzel Kadın Fobisi ( Erkeklerde Venüstrafobi )

Güzel Kadın Fobisi ( Erkeklerde Venüstrafobi )

tarafından pramid

Venüstrafobi olarak bilimsel isimle anılan fobi türü alıştığımız türlerin dışında bir fobi türüdür. Erkeklerin korkularının belkide başında geliyor. Düşünsenize hiç bir şeyden korkmadığını ifade eden erkeklerin Güzel kadınlardan korktuğu gerçeği bir kez daha kanıtlandı. Güzel kadın fobisi gerçek fobiler gibi yan etkiler gösteriyor.

Güzel kadın yani bilimsel adıyla Venüstrafobi olayı erkeklerin terlemesine, kalp atışlarının hızlanması gibi bir çok etkisi ile görülmektedir. Asıl sorumuz ise gerçekten Güzel kadınlar erkekleri korkutuyor mu?

Sorunun cevabına bilimsel açıdan verilen net cevap EVET şeklindedir. Tabi neden olarak da yetersizlik gösterilmektedir. Güzel kadına karşı yetersiz kalma duygusu ile birlikte erkeği saran bir korku bu korkuda fobi olarak karşısına geliyor. Düşünsenize erkek güzel kadınla birlikte olma hayalleri kurarken bu hayal gerçekleşmesi durumunda ise bu sefer ona kimsenin yaklaşmaması veya ona yakışıp yakışmadığı duygusu ile yetersizlik yaşamaya başlamaktadır.

Hem gösteriş yapma duygusu yaşamaktadır hemde gösterişin karşıt tepkisine karşıda kendini bu tarz bir tutumla korumaya çalıştığını zannediyor. Sizlere konu hakkında işin uzmanının vermiş olduğu açıklayıcı bilgiyi paylaşacağız.

Uzman Klinik Psikolog Aziz Görkem Çetin’in açıklaması, “Erkekler, güzel kadınlarla birlikte olmayı amaç edinirken bir yandan da rekabette kendisini yüceltmeye çalışırken bir yandan da o rekabete kendini kurban ederek güzel bir kadınla birlikte olmaktan kaçabiliyor. Bu kaçınmanın nedenlerinden biri de yetersizlik duygusu olarak görülür” diye konuştu.

Bireyin güzel bir kadın gördüğünde hemen bazı fizyolojik tepkileri yaşadığını söyleyen Psikolog Çetin, “Venüstrafobi’de terleme, kalp artış hızının artması ve nefesi kesilecekmiş gibi hissetme semptomlarıyla karşılaşabiliyoruz” şeklinde konuştu.

Toplumda kişiler arasındaki ilişkilerde güvensizliklerin yaşandığını dile getiren Psikolog Çetin’e göre, karşı tarafı güvenilmez olarak düşünme, kişinin öz güveni ile ilgili sorunu tetikleyebiliyor. Psikolog Çetin, “Özellikle kaygılı ve çekingen kişiler ya da ilişkilerde güvensizliğe maruz kalmış bir deneyim yaşayanlar, kendilerine kıyasla görünüş olarak daha iddiasız kişilerle ilişki tercih edebiliyorlar” ifadelerini kullandı.

Kadın, toplumda sorumluluk ve tehdit unsuru olarak görüldüğü sürece erkekte güzel kadın fobisinin oluşması son derece doğal” diyen Psikolog Çetin, “Erkeğin; yetersizlik, güvensizlik, tehdit ve baskı gibi unsurları kolaylıkla hissedebildiğini ve güzelliği tamamen farklı bir noktada arayabilir” açıklamasında bulundu.

Fobilerin genellikle çocukluk yıllarında yaşanmış olan olayların veya travmatik durumların etkisiyle ortaya çıktığını da söyleyen Psikolog Aziz Görkem Çetin, bu konuda da şu ifadeleri kullandı:

“İnsan hayatında geçmiş yaşantılar, tetikleyici durumlar, kişilik özellikleri, yetiştirilme tarzlar gibi birçok paydayı bir arada düşünmek daha gerçekçi olacaktır. Bunun dışında düşünce yapısının da önemi oldukça büyüktür.”

You may also like

Yorum Yap