Ana Sayfa Kadın ÖzelAile hayatı Huzurlu Bir Bebek Büyütmenin 8 Altın Kuralı

Huzurlu Bir Bebek Büyütmenin 8 Altın Kuralı

tarafından pramid

Anne-bebek arasındaki bağın kuvvetlenmesi, bebeğin ileri ki yaşlarda daha huzurlu ve mutlu bir hayata adım atmasını sağlar. Huzurlu bir bebek, huzurlu yeni nesilleri getirecektir. İşte, huzurlu bir bebek büyütmenin 8 altın kuralı

Normal Doğum Tercih Edilmeli.

Bebeğin normal doğum yoluyla dünyaya gelmesi, bebeğin bağırsak ve ciğer fonksiyonlarının tamamlanmış bir şekilde gelmesini sağlar. Tabi bazı durumlarda erken doğum ve sezaryen doğumlar mecburi olarak tercih edilebilir. Huzurlu Bir Bebek Büyütmenin 8 Altın Kuralı

İlk 30 Dakikaya Dikkat!

Annenin bebeğini doğumdan sonraki 30 dakika içerisinde bebek çıplak halde göğsüne kondurursa anne sütü daha hızlı salgılanır. Ayrıca anne ve bebek arasında ilk güven ve sevgi bağı oluşmaya başlar.

Huzurlu Bir Bebek Büyütmenin 8 Altın Kuralı

İlk 40 Güne Dikkat!

Bebek dünyaya geldikten sonraki 40 günlük süreçte anne ile bebek arasında tensel etkileşimler gerçekleştirilmelidir. Ayrıca bu dönem içerisinde bebek bakımını sadece annenin üstlenmesi anne-bebek bağını kuvvetlendirir. Ayrıca bu dönemde anne-bebek arasında iletişimler de gerçekleşmelidir. Çünkü bebekler sanıldığından daha fazla şeyi hissetmekte.

Bebek Rutin Hayata Alıştırılmalı.

Bebek uyurken ses çıkarmamak oldukça yanlış bir durumdur. Her gün neler yapılıyorsa bebek doğduktan sonra da aynı şeyler yapılmaya devam edilmelidir. Böylece bebek ait olduğu ailenin yapısına yavaştan alışmaya başlar.

Göbek Kordonu Bakımı İhmal Edilmemeli.

Genellikle doğumdan 2 hafta sonra düşen göbek kordonunun ıslanmamasına ve hasar görmemesine dikkat edilmelidir. Gerekirse bebek bağının örtülmemesinde fayda var.

Huzurlu Bir Bebek Büyütmenin 8 Altın Kuralı

Gece Yarısı Uykusuna Dikkat Edilmeli.

Yeni doğan bir bebek minimum 12 saat uyuyabilmektedir. Fakat bebeklerin uyku saatinin 22.00-03.00 arasında olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü bu saat aralığında bebeğin gelişim evreleri hızlanmaktadır.

Rahatlatıcı Masajlar Yapılmalı.

Bebeğin cildine bebek masaj yağı ile nazik hareketlerle masaj yapmak, hem bebeği rahatlatır hem de anne-bebek arasındaki bağı kuvvetlendirir. Ayrıca bebeklere masaj yapılması halinde bebeklerin gelişim evreleri daha verimli geçmektedir. Huzurlu Bir Bebek Büyütmenin 8 Altın Kuralı

İlk 6 Ay Anne Sütü Verilmeli.

Anne ile bebek arasındaki bağı kuvvetlendiren en önemli etkenlerden biri de anne sütüdür. Hem anne-bebek bağını kuvvetlendirmek hem de bebeğin gelişimine destek olmak için bebek, en az ilk 6 ay boyunca anne sütü ile beslenmelidir.

You may also like

Yorum Yap