Ana Sayfa Kadın ÖzelGüzellik Salonu Kadınların Yüz Şekline Göre Tercih Etmesi Gereken Saç Modelleri

Kadınların Yüz Şekline Göre Tercih Etmesi Gereken Saç Modelleri

tarafından pramid

Kadınlar saç modelleri konusunda erkeklerden daha şanslıdır. Çünkü kadınlar, en kısa saç modeliyle bile harikalar yaratılabilir. Fakat bir saç modeli her kadına yakışmayabilir. Bir saç modelinin yakışıp yakışmadığını anlamak için öncelikle yüz şekli belirlenmeli ve bu yüz şekline göre bir saç modeli belirlemesi yapılmalıdır. Peki, hangi yüze hangi saç modeli yakışır? İşte kadınların yüz şekline göre tercih etmesi gereken saç modelleri …

Oval Yüz Şekli

Bu yüz şeklinde; yüzün alın çizgisinden çeneye kadar olan uzunluğu, yüzün her iki kulağı çevreleyen uzunluğundan daha fazladır. Bu yüz şekline sahip kişilerin saçlarını yüzlerinden uzaklaştıran modeller tercih etmesi gerekir. Ayrıca düz saç modelleri oval yüz tiplerine daha çok yakışmaktadır. Oval yüze en çok yakışan saç modelleri, elmacık kemiklerini belirginleştiren dalgalı saç modelleridir.

One woman, six different face shapes.

Kalp Yüz Şekli

Bu yüz şeklinde elmacık kemikleri çıkık, çene kemiği çıkıntılı ve çene kısmı dardır. Çene kısmının belirginleştirilmesi için saçlara bukle atılabilir ya da topuz yapılabilir. Eğer çene kısmındaki sivri kısım gizlenmek istenirse bu kısmı kapatacak kısalıkta saç modelleri tercih edilebilir. Kalp yüz şekline sahip kadınlara en çok yakışan saç modeli orta kısalıktaki kaküllü ya da perçemli saç modelleridir.

Kare yüz şekli

Bu yüz şeklinde çenenin yan kısım kemikleri çıkıktır. Ayrıca elmacı kemikleri, alın kemiği ve çene kemiği hemen hemen aynı genişliktedir. Bu yüz tipine sahip kadınlar çene kemiklerini belirginleşmek isterse kaküllü ve kısa saç modellerini tercih etmelidir. Eğer hatlar gizlenmek istenirse uzun saç modelleri tercih edilmelidir. Kare yüz şekline sahip kadınların bukleli saç modelinden uzak durması gerekir. Çünkü bu model, yüzü oldukça büyük gösterir. Kare yüz şekline en çok yakışan saç modeli perçemli kısa kesim saç modelleridir.

Yuvarlak Yüz şekli

Bu yüz şeklinde çene çıkıntısı yok denecek kadar azdır. Ayrıca yüzün genişlik ve uzunluğu yaklaşık olarak birbirine eşittir. Bu yüz şekli gençlere ithaf ettiğinden gençlere uygun saç modelleri tercih edilmelidir. Bu yüz şekline kısa ve at kuyruğu modelleri daha çok yakışmaktadır.

Uzun Yüz Tipi

Bu yüz şeklinde uzunluk genişlikten daha fazladır. Uzun yüzler için seçilecek olan saç modelinde dikkat edilmesi gereken şey; yüzün uzunluğunu genişliğiyle orantılı hâle getirmektir. Bu yüzden büyük bukleli orta uzunlukta saç modellerini tercih etmelidir. Bu yüz modeline sahip olan kişilerin saçlarının uzun modellerde olmaması gerekir. Uzun yüz şekline sahip kadınlara en çok yakışan saç modeli bob kesim saç modelidir.

You may also like

Yorum Yap