Kalbura Bastı Tatlı tarifi ( Videolu tatlı yapımı )

Fırında Kalbura bastı tatlı tarifi yapımı videolu konumuz da sizlere hem tatlı için gerekli olan hamurun nasıl hazırlanacağını hemde şerbetinin kıvamı hakkında detaylı bilgiler aktaracağız. Ev yapımı tatlı tarifleri arasında kalbura bastı tatlı tarifini mutlaka denemeli ve tadına bakmalısınız.

Paylaş

Kalbura bastı tatlısı için evde ki imkanlarla hazırlamanın en kolay yolunu göstereceğiz. Kalbura bastı tatlısının kıvamını da sizlerde çok beğeneceksiniz. Videolu olarak sunumumuz da sizlere kalbura bastı tatlısının yapımı ve dikkat edilmesi gereken noktalar izah edilerek tamamlanacaktır. Kalbura Bastı Tatlı tarifimiz de hamur için uğraşacağız, sonrasın da ise şerbeti için hazırlık yapacak ve en son safha olarak ta fırından sonra şerbetle birleştirip bekletmek olacaktır. Şimdi sizlere evleriniz de kolaylıkla hazırlayabileceğiniz tatlı tarifini videolu sunuyoruz.

Kalbura Bastı Tatlısı için gerekli olan Malzemeler
Kalbura Bastı Tatlısın da Hamur için:

2 Su Bardağı kadar zeytinyağı veya ayçiçek karşımı ile kendinize göre ayarlayabilirsiniz.
1 su bardağı hazır veya açık süt
5 su bardağı kadar beyaz un
1 çay bardağı kadar irmik ( tatlı kaşığı kullanmayın )
1 çay kaşığı karbonat (Karbonat olarak dikkat edin kabartma tozunu istemiyoruz.)
1 çay kaşığı beyaz iyotlu tuz
2 kırılmamış yumurta
ve tatlımızın hazırlanışında gerekli olacak olan ceviz içi

Kalbura Bastı Tatlısının Şerbeti için:
3 su bardağı kadar toz şeker
2,5 su bardağı arındırılmış su
Bir kaç damla limon suyu lazım olacak. elinizde bulunan limondan sıkıp bir köşede bekletin.

Kalbura Bastı Tatlısı yapımı?
Şerbet için gerekli olan malzemeleri bir tencereye alıp kaynamaya başladıktan sonra bir kaç damla limon sıkıp, 10 dakika kaynattıktan sonra kapatalım ve soğuması için bir köşeye kaldıralım. Şimdi de Hamur malzemelerini sırasıyla ekleyip özlü bir hamur yoğurmaya çalışalım.Yoğurma işleminden sonra Ceviz büyüklüğünde parçalar koparalım, şekil vermek için rendenin üzerine bastırarak açalım ve içine 1 ( bir ) tatlı kaşığı dövülmüş ceviz koyduktan sonra kapatalım.Hafif yağlanmış olarak hazırladığımız tepside 180 derecede iyice kızarana kadar pişirelim.Pişirme işlemi tamamlandığın da 5 dakika kadar bekledikten sonra artık fırından çıkan tatlımızın hamur hali hafif soğuklamış olduğundan artık şerbeti ile buluşturmanın zamanı geldi.
1/2 saat sonra her birini alt üst edelim ki şerbeti üst yüzeyi de tam çeksin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir