Ana Sayfa Kadın ÖzelKadın Sağlığı Kronik Yorgunluk Sendromu nedir? Tanı ve tedavisi

Kronik Yorgunluk Sendromu nedir? Tanı ve tedavisi

tarafından pramid

Aşırı yorgunluk olarak sebep gösterilen Kronik Yorgunluk Sendromu hastalığı için belirsiz bir çok neden ifade edilirken gözle görülür bir tedavi şekli yoktur. Sadece psikolojik olarak tanı konulup tedavi süresi için uzun süreli egzersiz önerileri sunulmaktadır.

Kronik Yorgunluk Sendromu yaşayan kişinin uzun zaman yorgun olduğu ve bu sıkıntısının en son belirtisi olarak bir sporcunun intihar etmesi ile sonuçlanmıştı. hastalığın ciddi bir hastalık olduğu ve sürekli olarak egzersizlerle doktor eşliğinde bu süreci geçirmesi en doğru hareket olacaktır. Şimdi sizlere Kronik Yorgunluk Sendromu nedir?, Kronik Yorgunluk Sendromu tanısı ve tedavisi şekli nasıl olur bilgisini sunacağız.

Kronik Yorgunluk Sendromu belirtileri nelerdir sorusunun ise yanıtı genelde yorgunluk olarak açıklanmaktadır. Bilimsel olarak tam karşılığı değildir.

Kronik Yorgunluk Sendromu için spesifik bir test şuan için yoktur. En az dört semptomun bir arada görülmesi gerekmekte olduğu ifade ediliyor. Özellikle çok uzun süreli nedensiz yorgunluk tanı koymada önemli rol oynar, buda tek başına yeterli bir neden değildir ama tek net olan bu belirti olduğundan bu dayanak gösterilmektedir. Yapılan muayene ve testlerle olası sebepler dışlandıktan sonra tanısı konulan hastalığın semptomik ve kombine tedavisi gerekir. Tedavinin amacı semptomları azaltmaktır. Birçok Kronik Yorgunluk Sendromu hastasının tedavi ile düzelen depresyonu ve psikolojik bozuklukları vardır. Tedavi;

• Davranışsal terapi ve bazı hastalar için derecelenmiş egzersiz
• Sağlıklı beslenme
• Uyku yönetim teknikleri
• Ağrıyı, rahatsızlığı ve ateşi düşürecek ilaç tedavisi
• Anksiyete için ilaç tedavisi
• Depresyon için ilaç tedavisi kombinasyonunu içerir.

Kronik Yorgunluk Sendromu yaşayan hastalar aktif bir sosyal yaşam için teşvik edilir. Rahatlama ve stres azaltma teknikleri kronik ağrı ve yorgunluğu azaltmaya yardımcı olabilir, fakat bunlar Kronik Yorgunluk Sendromu için esas tedavi yöntemi değildir. Orta dereceli fiziksel egzersiz de yararlı olabilir. Hekiminiz ne kadar aktivite yapabileceğiniz ve yavaşça bunu nasıl artırabileceğiniz konusunda size yardımcı olabilir. Eğer inatçı, sık yorgunluk hissediyorsanız hastalığın semptomları olsun ya da olmasın uzmanınızı arayın. Başka ciddi hastalıklarda benzer bulgular verebilir ve bunların dışlanması gereklidir.

En etkili yöntemlerden biri, kademeli egzersiz tedavisi

Klinik Psikolog Elçin Orhan, Kronik Yorgunluk Sendromu’na karşı en etkili yöntemlerden birinin, kademeli egzersiz tedavisi olduğunu belirtiyor. Yapılan araştırmalar, kademeli egzersiz yapmanın Kronik Yorgunluk Sendromlu hastaların günlük aktivitesini arttırdığını, yorgunluk semptomlarını azaltıp, egzersiz kapasitesini geliştirdiğini ortaya koymuş. Bu nedenle haftanın en az 3 günü, günde en fazla 30 dakika yürüyüş yapın. Bu süreye yorgunluk ve diğer semptomlarınıza göre yürüyüş sürenizi 1-2 dakika artırarak ulaşın. Örneğin 10 dakika yürüyüşle başlayıp, süreyi her gün 1-2 dakika uzatın.

You may also like

Yorum Yap