Ana Sayfa Kadın ÖzelGüzellik Salonu Meme büyütme ameliyatları ve kadın psikolojisi

Meme büyütme ameliyatları ve kadın psikolojisi

tarafından pramid

Son zamanlarda en yaygın ameliyatlardan biri olan ilk sıralara yerleşen Meme ameliyatları yada başka bir deyişle göğüs protezi ameliyatları hakkında işin uzmanına bir kaç soru yönelttik ve bakın meme büyütme ameliyatları aslında kadınların psikolojisinde nasıl derin izler bırakıyormuş birlikte öğrenelim.

Meme büyütme ameliyatlarında kadınların olaya nasıl baktıkları çok önemlidir. Kimisi için ihtiyaç. kimi kadınlar için lüks olarak ifade edilebilir ama en önemli ayrıntı ise kadınlar göğüslerin belli ölçülere ulaşması ve kadınların isteklerinin yerine gelmesidir.

Meme büyütme veya küçültme ameliyatlarında kadın psikolojisinin önemi

İşin aslına baktığınız da meme ameliyatlarında kadınları dikkatlice incelediğiniz de ya küçük olan göğüslerini büyütme isteği yada çok büyük ve rahatsız eden göğüslerini küçültme isteğidir. Bu durumlar da kadın üzerinde olumsuz etkiler yaratırken ameliyat sonrasında istediği sonucu alınca da mutlu olabiliyor.

Meme ameliyatları lüks mü?

Tabi bir çok ayrıntıya da dikkat ettiğiniz de güzelliğine dikkat eden hanımlar ve genç kızlar için de bu durumda lüks bir amaç taşımaktadır. Bu tür plastik cerrahi gerektiren ameliyatlar da oldukça pahalı operasyonlardır.

Kimler meme ameliyatı olmalıdır?

Küçük memesi olan ve büyümesinde sağlık yönünde sıkıntı yaşayan genç kızlar, doğum sonrasında sarkan memelerini sıkılaştırmak isteyen anneler, yada belli bir yaşta büyüyen ve büyüklüğü rahatsız eden hanımlar için bu tür operasyonlar motive edici büyük önem taşımaktadırlar.

Meme büyütme veya küçültme ameliyatları ile yeni bir başlangıç zmaanı geldi

Bu örnekten sonra göğüs protezi hastalarımı daha dikkatli incelemeye başladım. Protez ameliyatı sadece yirmili yaşlarda ve meme gelişimi az olan genç kızlarda bir çözüm değildir. Aynı zamanda doğum yapıp emzirdikten sonra göğüslerinin “içi boşalan” daha ileri yaş grubu kadınlara da çare olabilir. Ameliyat ettiğim bu grup hastalarımın da ameliyat sonrası kendi imgelerindeki olumlu değişim dikkat çekecek boyuttaydı.
Özellikle hamilelik ve hemen sonrasında emzirme, bebek bakma gibi son derece yorucu ve aynı zamanda fiziksel olarak da yıpratıcı bir süreçten sonra hastaların kendileri için bir şey yapabilmiş olması çok hoşlarına gidiyordu. Bu ameliyatı sanki hayatlarındaki bir dönemin bitişi ve yeni bir dönemin açılışı olarak görüyorlardı.

Kadın psikilojisine önemli katkılarda bulunuyor

Aslında meme dokusunun kadının kimliği ve cinselliği üzerindeki etkisini düşününce bir protez ameliyatının nasıl olup da kadınların vücut imajlarına bu kadar katkısı olduğunu tahmin etmek zor değil. Ama bu benim meslek yaşantımda yaklaşık on yılımı aldı.
Meme, kadının dişiliğini tamamlayan, emzirme ve anne olma özelliğini ortaya koyan organdır. Bu nedenle ben artık meme estetiğine bir lüks olarak bakamıyorum.

Kadınların vücutlarıyla barışık yaşamasına yarayan, onların hem fiziksel hem de ruhsal olarak tamamlanmasını sağlayan bir ihtiyaç olarak görüyorum. Belki kadınlar da bunu fark ettikleri içindir ki bütün dünya meme protez ameliyatlarına olan talep giderek artıyor. Son yıllarda plastik cerrahlar tarafından en sık gerçekleştirilen ameliyat silikon protez ameliyatlarıdır.

Teknoloji ile birlikte en çok büyüyen sektör Meme ameliyatları oluyor

Yine son 10-20 yıl içinde teknolojik olarak en fazla gelişmenin sağlandığı ameliyatlar da meme büyütme ameliyatlarıdır. Artık yirmili yaşlarında küçük göğüslerini saklamak zorunda kalmak istemeyen kadınların sayısı artıyor.

Doğum yaptıktan sonra içi boşalan ve belki de sarkan göğüslerini daha dolgun ve diri göstermek isteyen kadınların sayısı da artıyor. Hatta menopoz sonrası vücutta meydana gelen hormonal değişikliklerle ve metabolizmanın yavaşlamasıyla göğüs dokusu yağlanan, şekli bozulan ve bundan rahatsız olan kadınların da sayısı artıyor.

Doç. Dr. Ahmet Sönmez

You may also like

Yorum Yap