Kadın Sağlık

Psikolojik Destek ve Ruhsal Sağlık tedavisi ne zaman alınmalı?

İnsanların hayatlarında çeşitli zorluklarla karşılaşması oldukça doğaldır. Bu zorluklar bazen maddi bazen de manevi olabilir. Bu zorluklarla baş etmekte güçlük çeken bireyler, psikolojik destek almaya ihtiyaç duyabilirler. Psikolojik destek ihtiyacı genellikle aile içi sorunlar, yetersizlik hissi, değersizlik duygusu, ilişki problemleri, ruhsal ihtiyaçları karşılama isteği, yalnızlık, düşüncelerle başa çıkma güçlüğü gibi durumlarla ilişkilendirilebilir.

Günümüzde psikolojiye olan ilgi ve bilinç artmış olsa da hala toplumda psikolojik destek almaya dair bazı tabular bulunmaktadır. Bireyler genellikle sadece “delirdiğinde” psikolojik destek almaları gerektiğini düşünürler. Oysa ruh sağlığı, genel sağlığımızın önemli bir parçasıdır. Fiziksel sağlığımıza önem verdiğimiz gibi ruhsal sağlığımıza da aynı ölçüde dikkat etmeli ve gerektiğinde uzman desteği almaktan çekinmemeliyiz.

Unutulmamalıdır ki vücudumuzla ruhumuz arasında bir bütünlük vardır. Fiziksel olarak sağlıklı olmak ruhsal olarak da sağlıklı olduğumuz anlamına gelmez. Ruh sağlığı da genel sağlık durumumuzu etkileyen önemli bir faktördür. Kendinizi kötü hissettiğinizde bir doktora gidiyorsanız, ruhsal olarak da iyi hissetmediğiniz durumlarda bir uzmandan destek almak son derece normal ve gereklidir.

Avatar

iremsude

About Author

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Kadın Sağlık

Yumurtalık Kisti (Over Kisti) ( Sağ, Sol ve Basit Kist )

Yumurtalık Kisti nedir, Sağ over kisti sebebi, Sol over kisti belirtileri veya basit yumurtalık gibi bütün bir hastalığın hem tanımı
Kadın Sağlık

Gebelik ve Emzirme Döneminde Oruç Tutmanın fayda ve zararları

Bu makale, gebelik ve emzirme döneminde oruç tutmanın sağlık üzerindeki etkileri ve kadınların bu konuda kendi sağlık uzmanlarıyla danışarak karar