Ana Sayfa Kadın ÖzelAile hayatı Yeni Doğan Bebeklerin Bakımında Bilinmesi Gereken 8 Püf Nokta

Yeni Doğan Bebeklerin Bakımında Bilinmesi Gereken 8 Püf Nokta

tarafından pramid

Anne adaylarının bebeklerini kucaklarına aldıkları an hayatın en unutulmaz parçalarından biri olabilmekte. Yeni doğan bebekler fiziksel bakımdan kırılgan olduklarından hem kucaklama esnasında hem de bakım esnasında dikkatli olunması gerekir. Peki, yeni doğan bebek bakımında izlenecek yollar nelerdir? İşte, yeni doğan bebeklerin bakımında bilinmesi gereken 8 püf nokta

Uyku Saati ve Emzirme Yöntemlerine Dikkat Edilmeli.

Yeni doğan bebeklerin uzun saatler boyunca uyuması oldukça normal bir durum olup ilk 3 ay boyunca bebekler en az 12 saat boyunca uyumaktadır. Bebeklerin her iki ya da üç saatte bir emzirilmesi gerekmektedir. Emzirme sürecinde bebeğin doyduğundan ve doğru yöntemle emzirildiğinden emin olunmalıdır. Bebek aşırı miktarda kusarsa bu durum, mide rahatsızlıklarının habercisi olabilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında, sakin olunmalı ve hemen bu konuda uzman bir doktora bilgi verilmelidir.

Cilt Bakımına Özen Gösterilmeli.

Bazı bebeklerin doğum sonrasında vücutlarında kızarıklıklar bulunabilir. Bebeğin cildi çok kuruysa pH derecesi uygun bebek yağlarıyla cilt nemlendirilebilir. Genel olarak bebeklerin vücudu doğumdan sonraki bir aylık süreçte “verniks kazeoza” adlı yumuşak bir tabakayla kaplı olduğundan nemlendiriciye gerek duyulmaz. Ek bir bakım yapılmak gerekliyse bebek yağları yeterlidir.

Yeni Doğan Bebeklerin Bakımında Bilinmesi Gereken 8 Püf Nokta

Yeni Doğan Bebeğin Bulunduğu Odanın Isısı

Bebeğin yeni geldiği ortama uyum sağlayabilmesi için oda sıcaklığının 22-24 derece olması gerekir. Daha yüksek ya da daha düşük sıcaklıklar bebeğin nefes alamamasına ya da hastalanmasına neden olabilir. Yeni Doğan Bebeklerin Bakımında Bilinmesi Gereken 8 Püf Nokta

Rahatlatıcı Bir Banyo Yaptırılmalı.

Bebeğin banyosu doğumdan sonraki ikinci gün yaptırılabilir. Fakat, banyo esnasında kullanılan şampuanın bebeğin derisinin pH değeriyle uygun olmasına ve bebeğin göbek bağının ıslanmamasına, hasar görmemesine dikkat edilmelidir. Bebeğin sadece ılık bir suyla yıkanması bebeğin rahat bir uyku çekmesi için yeterlidir.

Bez Değişimi İhmal Edilmemeli.

Bebeğin altının temizlenmesi işleminin alkol içermeyen ıslak mendillerle silme ya da ılık suyla yıkama yöntemiyle yapılması gerekmektedir. Ayrıca kullanılacak bebek bezi bebeğin göbeğini ve göbek bağını sıkmamalıdır. Her bez değişiminde bebeğin altının 5-10 dakika havalanmasında fayda var.

Göbek Bağı Bakımı Yapılmalı.

Bir bebeğin göbek bağı minimum iki hafta içinde düşmektedir. Bu süre bitimine kadar göbek bağının ıslanmaması ve hasar görmemesi gerekmektedir. Ayrıca göbek bağından kötü bir koku veya akıntı gelirse doktora başvurulmalıdır.

Giysiler Titizlikle Seçilmeli.

Bebek kıyafetlerinin ince ve pamuklu olması gerekir. Gerekirse giysiler üst üste giydirilebilir. Ayrıca bebeğin kendine tırnaklarıyla zarar vermemesi için bol eldiven ve başının üşümemesi için şapka, ayaklarının üşümemesi için bol çorap kullanılması gerekir.

Yeni Doğan Bebeğe Sevgi Verilmeli!

Bebekler tahmin edildiğinden daha fazla şey algılamaktadır. Bir bebeğe söylenen güzel sözler, bebeklerin tebessümle cevap vermesine vesile olabilir. Ayrıca annelerin bebekleriyle ten teması kurması, anne ve bebek arasındaki bağı kuvvetlendirir.

You may also like

Yorum Yap