Kadın Sağlık

Yumurtalık Kisti (Over Kisti) ( Sağ, Sol ve Basit Kist )

Yumurtalık Kisti nedir, Sağ over kisti sebebi, Sol over kisti belirtileri veya basit yumurtalık gibi bütün bir hastalığın hem tanımı hem belirtileri hemde sebepleri ile ilgili detaylı bir bilgi aktaracağız. Yumurtalık Kisti (Over Kisti) ( Sağ, Sol ve Basit Kist ) kısaca sıvı içeren doku olarak ifade edilmektedir.

 1. Yumurtalık (Over kisti) Kistlerinin Sebepleri Nedir?
 2. Yumurtalık (Over kisti) Kistlerin Belirtileri Nedir?
 3. Yumurtalık Kistleri Kaç Çeşittir?
 4. Yumurtalık (Over kisti) Kistleri Kötü Huylu Mudur?
 5. Yumurtalık (Over kisti) Kistleri Nasıl Teşhis Edilir?
 6. Yumurtalık (Over kisti) Kistlerinin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yumurtalıkta Over kist, yumurtalığın içinde veya yüzeyinde oluşan genellikle içi sıvı dolu keselerdir. Bu keseler yumurtanın gelişip atıldığı yapıdan, rahim içini kaplayan endometrium yapıdan veya direkt yumurtanın kendisinden oluşabilir. Yumurtalık kistlerinin içi berrak sıvı, akışkan çikolata kıvamında sıvı veya diş, saç, kemik, yağ gibi farklı dokular ile dolu olabilir. Yumurtalık kistlerinin pek çok farklı çeşidi bulunur. Kistin çeşidine ve büyüklüğüne göre farklı belirtiler oluşur ve farklı tedavi yöntemleri uygulanır. Tanımlar arasında Sağ kist, sol yumurtalık kisti, basit yumurtalık kisti gibi bütün bir hastalıkları bu kategori altında bulabilirsiniz.

Yumurtalık (Over Kist) Kistlerinin Sebepleri Nedir?

Yumurtalık (over) kistlerinin en sık sebebi; hormonal düzensizliklerdir. Normalde her adet döneminde overler içinde yumurta hücresini taşıyan ve boyutları 3 cm’ye ulaşabilen folikül adı verilen kist oluşur. Sonra bu kist çatlar ve yumurta açığa çıkar. Yumurta sperm ile döllenirse gebelik oluşur, eğer yumurta döllenmezse 14 gün sonra adet şeklinde atılır.

Ancak kadında hormonal düzensizlik varsa yumurta taşıyan kistler çatlamaz ve büyümeye devam ederek folikül kistini oluşturur.

Yumurtalık (Over kist) Kistlerin Belirtileri Nedir?

Yumurtalık kistleri çoğu kez bir şikayete neden olmaz çünkü yumurtalıkların diğer organlara teması zordur. Genellikle rutin kontroller esnasında tespit edilir. Ağrı nadir görülür. Nadir olarak kistler kendi etrafında dönerse (torsiyon) ya da patlarsa (rüptür) şiddetli ağrı oluşumu söz konusu olabilir.

Bunun dışında yumurtalık kistlerinin en sık rastlanan belirtileri şöyle sıralanabilir:

 • Adet düzensizliği,
 • Karında şişkinlik ve ağrı,
 • Sindirim sistemi bozuklukları,
 • İdrar yolu şikayetleri.

Yumurtalık Kistleri Kaç Çeşittir?

 • İnklüzyon kisti: Fonksiyonel olmayan bir kisttir. Çoğu mikroskobik boyuttadır. Hiçbir belirti vermez ve ultrasonda da fark edilemez. Bazı araştırmacılar bu ufak kistlerin uzun dönemde habis (kötü huylu) over (yumurtalık) kanserinin öncüsü olabileceğini savunmaktadır.
 • Follikül kisti: Gençlerde en sık rastlanan yumurtalık kist tipidir. Genelde bulgu vermezler, ancak adet gecikmesine neden olabilmektedir. Gelişen yumurta hücresinin çatlamaması ve büyümeye devam etmesi sonucu oluşur. Büyüklükleri genelde 2-3 santimetredir ve tedavi gerektirmez. Herhangi bir komplikasyon yaratmazlar. Bazı zamanlarda kistin küçülmesini için doğum kontrol hapları kullanılabilir.
 • Korpus luteum kisti: Her yumurtlamadan sonra yumurta hücresinin atıldığı doku farklılaşarak korpus luteum adı verilen dokuya dönüşür ve gebelik oluşursa progesteron plasentadan salınana kadar buradan üretilir. Bazen bu doku kist halini alır ve buna korpus luteum kisti adı verilir. Genelde 3-4 cm büyüklüğündedir. Hormon salgılaması yaptığı için adet gecikmesine yol açabilir. Herhangi bir komplikasyon gelişmezse tedavi gerektirmez. Kendiliğinden kaybolur.
 • Teka-lutein kisti: Aşırı hormon salgısına bağlı olarak, genellikle kısırlık tedavisi alanlarda, çift taraflı olarak (her iki yumurtalıkta da)görülür. Tedavide yatak istirahatı ve takip gerekir.
 • Gebelik luteoması: Gebelik esnasında görülen, bazen 20 cm kadar büyüyebilen kistik yapıdır. Gebelik sonunda geriler.

Yumurtalık (Over) Kistleri Kötü Huylu Mudur?

%80 -85 yumurtalık (over) kist iyi huyludur ve genellikle 20-44 yaş arası kadınlarda görülür. Eğer oluşum sebepleri hormonal düzensizlik ise kısırlığa neden olabilirler.

Yumurtalık (Over) Kistleri Nasıl Teşhis Edilir?

Yumurtalık (over) kistinin tanısı için muayene ve ultrason yeterlidir. Kanser şüphesinde ileri radyolojik tetkikler istenir.

Yumurtalık (Over) Kistlerinin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tedavi yumurtalık kistinin cinsine göre değişir. Basit kistler genelde takip edilir ve küçülmeleri için doğum kontrol hapları kullanılır. İltihabi kistlerde antibiyotik tedavisi uygulanır.

8-10 cm’yi geçen ya da sürekli büyüyen, ultrason ve kan testlerinde kötü huylu olma ihtimali yüksek kistler ise ameliyat ile alınır.

Avatar

iremsude

About Author

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir